Kinezjologia Edukacyjna.

Łączenie sprawności fizycznej z kondycją naszego mózgu i intelektu to nie bajki.

Czy słyszeliście o programach kinezjologii edukacyjnej? Jest to program , który opracował dr Paul Dennison. Polega on na ćwiczeniach, które usprawniają działanie poszczególnych stref mózgu odpowiedzialnych za poszczególne umiejętności człowieka. Poszczególne ćwiczenia mają na celu usprawnienie umiejętności matematycznych, sprawnego pisania i wysławiania się, szybszego zapamiętywania a także umożliwia naukę lepszej organizacji pracy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia sprawiają, że obie półkule mózgu uaktywniają się i lepsza jest ich wspólna interakcja.

Jednym z najprostszych ćwiczeń z tej grupy są ruchy naprzemienne- stajemy prosto, podnosimy zgiętą lewa nogę i dotykamy je prawą ręką jednocześnie wykonując jak najsilniejszy skręt tułowi, następnie wykonujemy ten ruch odpowiednio prawą nogę do lewej ręki. Ćwiczenie to ułatwia koncentrację, usprawnia narząd wzroku, koordynuje pracę rąk i nóg.

Szczerze polecam zapoznanie się bliższe z tymi ćwiczeniami, szczególnie jeśli jesteście rodzicami dzieci w wieku szkolnym, zachęcam też do samodzielnych prób tej techniki. O ile dzieciom pomoże to w bieżącej nauce tak osobom starszym na pewno pomoże w utrzymaniu sprawności intelektualnej w dobrej kondycji.

Sukces z Pomocą Angloville

Jestem- przepraszam, nadrobię zaległości;-)

Właściwie w zamierzeniu miałam kontynuację poprzedniego wpisu ale w związku z ostatnimi wydarzeniami w moim życiu napiszę na bieżąco. Mam wrażenie,że odniosłam sukces- nie osobiście, ale wskazywać ludziom, którzy chcą się rozwijać właściwą drogę jest niejako moim sukcesem.

Do centrum aktywizacji zawodowej nie zawsze trafiają osoby, które wymagają elementarnej pomocy w poszukiwaniu pracy, bez wykształcenia, bez doświadczenia. Pracuję również z osobami, które dotychczas osiągnęły bardzo dużo, skończyła się jednak jakaś zawodowa ścieżka i aby się rozwijać muszą poszerzyć wiedzę na przykład o znajomość języków obcych. Prawdopodobnie większość z nas „jakoś” posługuje się językiem angielskim, ale brakuje nam okazji do rozmów, odblokowania się.

Proponowaliśmy zatem naszym podopiecznym kursy w firmie Angloville, obejmujące zarówno naukę w centrach stacjonarnych jak i wyjazdy za granicę na obozy językowe. Tak szybki progres jaki osiągnęli miał działanie dwojakie- angielski przestał być dla nich barierą, a co najważniejsze na nowo zyskali wiarę, że pójdą dalej.

ABC Szkolnictwa Wyższego, część 1.

Polskie szkoły wyższe dotychczas były trzecim poziomem edukacji po szkole podstawowej i średniej. Dzisiaj są czwarte- w kolejkę weszło gimnazjum. System przyjęcia odrobinę się zmienił, oprócz zdanej matury należy otrzymać z niej odpowiednio wysoka ilość punktów aby ubiegać się o miejsce w danej placówce edukacyjnej.

Wyższe uczelnie mogą kształcić do wykonywania konkretnych zawodów (na przykład studia medyczne, inżynierskie, hotelarskie czy prawnicze). Nieco inny typ studiów reprezentują kierunki humanistyczne na których zdobywa się wiedzę ogólna na przykład w zakresie literatury, filozofii, sztuki. Po ukończeniu studiów możliwe jest kontynuowanie pracy naukowej i zdobywanie kolejnych stopni naukowych takich jak doktorat, czy habilitacja. Uniwersytety nie są jedyną formą szkolnictwa wyższego.

W wielu krajach istnieją wyższe szkoły zawodowe, w których nie naucza się wiedzy ogólnej ale przygotowuje do zawodu. W Polsce na takich uczelniach można uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera. W Australii na przykład są to placówki zwane TAFE (Technical and Further Education), w Irlandii czy Stanach Zjednoczonych- IOT (Institutes of Technology). Także w wielkiej Brytanii wiele uniwersytetów technicznych- nazwanych jak w Polsce politechnikami zajmuje się tego typu kształceniem.


W ostatnich latach popularne stają się  Uniwersytety Trzeciego Wieku- dla osób w wieku emerytalnym, co jest genialnym pomysłem, który powoduje, że ludzie do tej pory zepchnięci na margines życia nauki i rozwoju mają możliwość pogłębiania swojej wiedzy, ćwiczenia jasności umysłu.

W Polsce w roku 2012 zarejestrowano 453 szkoły wyższe-na liczbę tą składa się między innymi 19 uniwersytetów, 27 uczelni technicznych, 76 uczelni ekonomicznych, 7 uczelni rolniczych, 17 pedagogicznych, 9 medycznych, 2 uczelnie morskie, 6 AWF, 23 uczelnie kształcące w kierunkach artystycznych, 15 uczelni teologicznych oraz 7 uczelni resortu spraw obrony i spraw wewnętrznych. Aż 321 placówek to uczelnie niepubliczne.

Najstarszym w Polsce uniwersytetem jest Uniwersytet Jagielloński- należący również do najstarszych uczelni na świecie. Powstał w Krakowie w 1364 roku jako akademia Krakowska z inicjatywy Króla Kazimierza wielkiego z dynastii Jagiellonów dlatego w XIX wieku otrzymał nazwę Jagielloński.

Magdalena Rozenek